weblog meditace

Publikovat


Odkazy


Kalendář
rozšířené hledání

Ankety


Statistika


Vlastní nastavení

 Vítejte na weblog meditace Čtvrtek, říjen 24 2019 @ 06:16 CEST 
Citáty | Lilith | Světci/Pokrytci | Web Meditace
Sekce  
Homepage
Co je nového (24/0)
Meditace na xchatu (7/0)
Budhismus a spol (1/0)
Hermetismus (8/0)
Magie a spol (12/0)
Citáty a moudra (26/0)
Morálka dnes a my (14/0)
Hlášky v místnosti (33/0)
Válka v Iráku (3/0)
Hříčky a hádanky (22/0)
Area 51 (18/0)
Poesie (8/0)

Uživatelské menu  
Uživatel:

Heslo:

Nemáte zatím účet? Přihlašte se jako Nový uživatel

Rozcestník  

Web meditace
Dejvická čajovna
Esoterický portál
Zariatnatmikova knihovna
Habibovi hlubinné stránky
Auditorium 'Buddhismus na západě'
Diamantová cesta
Život, láska, smích
Tibetské mandaly
Citáty a moudra
Esoterie rostlin
Sakrální texty
Česká astrologická stránka
hermetik.net
twada.net

Události  
Nejsou žádné blížící se události

Meditace - Xchat  
nick:
heslo:

Kontakt - email  

kontakt na mne
Admin   Twada

Vyhledávání  
Google


 

Hledat Stránky
Hledat Obrázky
Hledat Skupiny
Hledat Novinky


 Haloween   
 Neděle, říjen 30 2005 @ 11:36 CET
 Publikoval : hermes
 Zhlédnuto: 692

Co je novéhoBabí léto nám už odletělo a začíná nám trošku pochmurné, sychravé podzimní období, které máme spojené s poněkud mystickými, možná i trošku strašidelnými svátky. V Americe a Velké Británii slaví Haloween a u nás jsou to Dušičky. Možná bude pro mnohé z nás zajímavé pohlédnout trochu do historie a dozvědět se, jak dané svátky vůbec vznikly.Halloween nebo také, jak se někdy říká, svátek čarodějnic pochází z dávné Keltské historie. Keltové byly kočovné bojovné kmeny, jež uctívaly přírodní síly a hledaly své bohy v přírodě. Za jejich pravlast můžeme považovat střední Evropu. Postupem času však došlo k zatlačení keltů na území dnešního Irska, Velké Británie a severní Francie. Keltové slavili Nový rok 1. listopadu. Tento den považovali za poslední letní den a za začátek zimy a doby temna. Den před Novým rokem, tedy 31.října, se konaly velké oslavy pod názvem Samhain (vyslovuje se sow-in). Věřili, že v tento svátek se duchové vrací zpátky na zem.

Halloween nebo také, jak se někdy říká, svátek čarodějnic pochází z dávné Keltské historie. Keltové byli kočovné bojovné kmeny, jež uctívali přírodní síly a hledali své bohy v přírodě. Za jejich pravlast můžeme považovat střední Evropu. Postupem času však došlo k zatlačení keltů na území dnešního Irska, Velké Británie a severní Francie. Keltové slavili Nový rok 1. listopadu. Tento den považovali za poslední letní den a za začátek zimy a doby temna. Den před Novým rokem, tedy 31.října, se konaly velké oslavy pod názvem Samhain (vyslovuje se sow-in). Věřili, že v tento svátek se duchové vrací zpátky na zem.

Postupem doby se začala zvyšovat katolická moc. V 7. století se chtěl Papež Bonifác IV. zbavit pohanských zvyků a tak vytvořil svátek nový - Svátek Všech svatých. V 16. století se svátky a zvyky prolnuly tak, že se slavil jen jeden - All Hallows' Day, čili Den všech blahoslavených. Předvečer tohoto dne se jmenoval All Hallows' Evening, ve vesnickém slangu byl tento název zkomolen na Halloween.

Díky irským a anglickým přistěhovalcům se tato tradice přenesla také do Ameriky. Halloween je v dnešní době, jak ve Velké Británii, tak ve Spojených Státech velmi oblíben a to hlavně u dětí. V tento den se pořádají soutěže ve vyřezávání strašidelných obličejů do dýní, děti se oblékají do různých masek a obcházejí své známé a sousedy, aby si "vykoledovaly" nějakou tu sladkost nebo ovoce. Děti přichazejí ke dveřím se slovy "trick or treat", což se dá volně přeložit jako "jestli nedostaneme nějakou dobrotu, tak tě začarujeme".

U nás je se tento svátek také "slaví", ale v úplně jiné podobě. Po 1.listopadu, tedy Svátku Všech svatých následují tzv.Dušičky, památka všech zemřelých. V tyto dny lidé navštěvují hřbitovy, aby uctili památku svých blízkých. Hroby zdobí věncem nebo svící, které jsou symbolem života. V minulosti se v tuto dobu na vesnicích peklo zvláštní pečivo zvané "dušičky", jímž se obdarovávali pocestní, žebráci u kostela a chudí lidé. Dnes se stále více a více díky určitému přebírání americké kultury stává symbolem podzimních svátků dýně.

 Haloween | 4 komentářů | Nový uživatel
Následující komentáře jsou názorem jejich vkladatele.
Weblog neručí za to co je zde napsáno.
Haloween
Publikováno: Cody - Úterý, listopad 01 2005 @ 06:24 CET
Hezké, některé věci jsem ani nevěděl. Dobré. Bude nějaký rozšířený pokračování, jistě uznáš, že tohle je jen takové nakouknutí pod pokličku...

---
Cody

[ Odpovědět na toto ]

 • Haloween - Publikováno: hermes - Úterý, listopad 01 2005 @ 05:38 CET
  • Haloween - Publikováno: Cody - Středa, listopad 02 2005 @ 08:59 CET
   • Haloween - Publikováno: hermes - Neděle, říjen 22 2006 @ 12:31 CEST
Související  
 • Více od hermes
 • Více z Co je nového
 • Volby článku  
 • Poslat mailem
 • Verze pro tiskárnu

 •  Copyright h_t © 2019 weblog meditace
   Všechna práva a ochranné známky na těchto stránkách patří jejich vlastníkům.
  Používáme GeekLog v1.3.7sr1 
  Stránka vytvořena za 0,22 sekund